Systemskifte – inte klimatskifte

21 december 2009
Av webbred

”Vad som behövs är en bred allians av miljörörelser, sociala rörelser, fackföreningar, bönder och andra allierade som kan arbeta tillsammans i det dagliga politiska kampen på lokal såväl som nationell och internationell nivå. ”
Så sammanfattar deklarationen ”Systemförändring – Inte klimatförändring” från Klimaforum09, det alternativa klimatmötet i Köpenhamn, vad som krävs för att göra det som världens regeringar så skamligt misslyckades med. Här är en översättning av deklarationens första, sammanfattande del.

Systemskifte – inte klimatskifte

Det finns lösningar på klimatkrisen. Vad människorna och planeten behöver är en rättvis och hållbar övergång för våra samhällen till en utformning som tillförsäkrar alla folk rätt till liv och värdighet, och överlämnar en mer fruktbar planet och ett mer tillfredsställande liv åt kommande generationer.

Vi, de deltagande folken och alla organisationerna vid Klimaforum09 i Köpenhamn, uppmanar varje person, organisation, regering och institution, däribland FN, att bidra till denna övergång. Den uppgiften blir en utmaning. Dagens kris har ekonomiska, sociala, miljömässiga, geopolitiska och ideologiska aspekter som påverkar och förstärker varandra, liksom också klimatkrisen. Därför uppmanar vi till omedelbar handling vad gäller klimatet:

• Fossila bränslen måste överges helt och hållet inom de närmaste 30 åren, med specifika delmål för varje femårsperiod. Vi kräver att utsläppen av växthusgaser från industrialiserade länder ska ha minskats med 40 procent år 2020, jämfört med 1990 års nivåer.

• Erkännande av klimatskulden, betalning och kompensation för överkonsumtionen av atmosfärutrymme och skadliga effekter på klimatet, till alla påverkade grupper och folk.

• Nej till rent marknadsorienterade och teknologicentrerade falska och farliga lösningar såsom kärnkraft, energigrödor, kolsänkor, Clean Development Mechanisms, biochar (träkol i jorden), genetiskt ”klimat-förberedda” grödor, klimatmanipulerande (geo-engineering) och att minska utsläpp genom skogsavverkning och skogsförsämring (REDD), vilket fördjupar sociala och miljömässiga konflikter.

• Verkliga lösningar på klimatkrisen som bygger på säker, ren, förnybar och hållbar användning av naturresurser, liksom övergång till ”food, energy, land and water sovereignty”. Därför kräver vi att COP15 uppnår en överenskommelse som innebär att återuppbyggnad startar av den miljömässiga, sociala och ekonomiska balansen på planeten, med metoder som är miljömässigt, socialt och ekonomiskt hållbara och jämlika, och slutligen komma fram till ett juridiskt bindande avtal,

Den skadliga inverkan av de klimatförändringar som beror på mänsklig påverkan leder till grova brott mot mänskliga rättigheter. Nationerna är skyldiga att samarbeta internationellt för att tillförsäkra respekt för mänskliga rättigheter överallt i världen, enligt FN:s stadgar. Varje särskild överenskommelse vad gäller klimatförändringar måste ses i det bredare sammanhanget av att uppnå en hållbar övergång för våra samhällen.

Vi, deltagande folk och organisationer vid Klimaforum09, åtar oss att fortsätta med vårt fulla och aktiva engagemang i att främja en sådan övergång, vilket kommer att kräva en grundläggande förändring i de sociala, politiska och ekonomiska strukturerna, och korrigering av ojämlikhet och orättvisa vad gäller kön, klass, ras, ålder och etniska skillnader.

Detta kräver återuppbygge av demokratisk självständighet för våra lokala gemenskaper som grundläggande sociala, politiska och ekonomiska enheter. Lokalt och demokratiskt ägande och kontroll över och tillgång till naturresurser kommer att utgöra grunden för meningsfull och hållbar utveckling av dessa gemenskaper, och samtidigt minska växthusgasutsläppen. Det finns också behov av starkare regionala och internationella kooperativa arrangemang för att sköta gemensamma och delade resurser, och ett starkare och demokratiskt FN.

Vi uppmanar alla intresserade; enskilda personer, sociala rörelser, kulturella, politiska och ekonomiska organisationer att förena sig med oss i att bygga en stark global rörelse för rörelser, som kan föra fram folkens visioner och krav på alla nivåer i samhället. Tillsammans kan vi genomföra globala övergångar till en hållbar framtid.

10 december 2009

Hela dokumentet från Klimaforum09 finns att läsa på konferensens hemsidaengelska och spanska.

 Digg  Facebook  StumbleUpon  Technorati  Deli.cio.us 

Etiketter: , , , , , , , , , , , ,

2 Kommentarer till “Systemskifte – inte klimatskifte”

  1. [...] Internationalen: Systemskifte – inte klimatskifte [...]

    #182
  2. [...] Läs mer: Svensson, Intisbloggen, Röda Malmö, Socialistiska Partiet, Internationalen, Röda Lund, Röda Göinge, I media: GP1, 2, 3, SVD1, 2, 3, 4, DN1, 2, 3, 4, 5, Läs även andra [...]

    #183

Sök

Länkade sajter

Bloggat

  • Nils Persson – konsul nummer två, gödselkungen
    30 juli 2010 | 17:52

    Nils Persson (1836-1916) började i slutet på 1850-talet arbeta för sin morbror i Helsingborg, konsul Hallberg. Hallberg var på sin tid en av stadens mest framstående köpmän.
    1860 öppnade Nils Persson en egen diversehandel i Helsingborg och började där importera och sälja guano som användes som konstgödsel bland bönderna. Företaget var väldigt lönsamt och Persson ville [...]

  • Rejält straff för Lindberg
    30 juli 2010 | 17:48

    Den före detta polischefen Göran Lindberg fick fängelse i 6 1/2 år. Det måste anses som ett hårt straff i förhållande till brotten han åtalats för, och då han inte dömdes för alla brott som åtalet gällde. Förmodligen har man bedömt brotten som allvarligare då Göran Lindberg utnyttjat sin position i samhället vid de övergrepp [...]

  • F.d. polis som mördade sin fru: Jag blev provocerad
    30 juli 2010 | 9:25

    En före detta polis som knivmördade sin fru använde sig av det vanliga polistricket när han försvarade sig. Att anklaga den man råkat ha ihjäl, misshandlat eller bara gripit. Dvs polisen hävdade att ingenting var hans fel, utan han blev provocerad. Det brukar ju funka när man spöat upp en alkis, nitat en politisk vänsteraktivist [...]

  • Lindberg, sexköp och våld
    30 juli 2010 | 8:52

    De patriarkala strukturerna måste raserasUppdatering: Den tidigare polischefen Göran Lindberg dömdes i dag till 6 år och sex månaders fängelse. Han fälls bland annat för grov våldtäkt, köp av sexuella tjänster, försök till köp av sexuell…

  • Björnar uppenbarligen inte att leka med
    30 juli 2010 | 8:36

    Två dagar i rad har svensk media rapporterat om människor som attackerats av björnar. I USA dödades en tältande man i nationalparken Yellowstone av grizzlybjörn och på Svalbard (Spetsbergen) anfölls en person av isbjörn. Ibland rapporterras också om att jägare i Sverige attackeras av brunbjörn och någon enstaka gång stryker någon med. Att isbjörnar anfaller [...]

  • KD rädda för att lagstiftningen ska slå mot deras homofobi!
    30 juli 2010 | 7:55

    Riksdagsledamoten Anneli Enochsson KD Göteborg börjar bli orolig. Den kristna ultrahögern känner sig inte bekväm med lagen om hets mot folkgrupp. Surt för henne. Det ska de inte göra. Anneli Enochsson och många andra har länge undgått stämpe…

  • I Sarkoland
    30 juli 2010 | 6:57

    Slaget om Frankrike.
    .

    Frankrike är inget undantag. Den nyliberala ”revolutionen” som startade med Thatcher och Reagan har också ägt rum i Sarkoland. Ändå finns det många skillnader som gör den franska ”revolutionen” säregen. Redan tidsschemat skiftar. När Thatcher redan var i färd med att krossa de engelska arbetarnas motstånd hade just den franska Vänsterunionen kommit till Mer >

  • Att vara revolutionär del 10: Organisation
    29 juli 2010 | 23:16

    The Black Panther Party For Self-Defense (Klicka!) Ytterligare en punkt som förenar vår typ av revolutionärer är insikten om att vi måste samla oss inom ramen för en gemensam organisation, ett politiskt parti. Inte bara för att effektivare kunna sammanfoga våra ansträngningar utan också av djupare skäl. Genom att göra våra erfarenheter till gemensam lärdom [...]

  • Olsson – konsul nr 1 och hans efterlevande
    29 juli 2010 | 17:29

    Petter Olsson (1830-1911) en av Helsingborgs tre kända konsuler grundade 1853 en spannmålshandel i Helsingborg (senare blev det AB P. Olsson & Co). Verksamheten gick bra på grund av det pågående Krimkriget som innebar en stor spanmmålsimport till Storbritannien som deltog i kriget på Turkiets sida.  Samma år utökade han sin spannmålsverksamhet genom att år [...]

  • Det är kamp som måste till
    29 juli 2010 | 15:29

    Hur ska vi annars försvara oss?Egentligen borde vi väl ha det bättre och tryggare i vårt samhälle idag än för, låt säga, 20-30 år sen? Jag menar med tanke på hur oerhört mycket större resurser vi har till vårt förfogande. Aldrig har vår…

  • RSSArkiv för Bloggat »