Intervju med Mattias Bernhardsson – kandidat i EU-valet

02 juni 2009
Av Miro Coca Lora

Mattias Bernhardsson, ledamot av Haninge kommunfullmäktige, attackerades i våras av nazister: – Vi måste stoppa jakten på papperslösa invandrare. Bara genom att hålla ihop som arbetare kan vi slå tillbaka högerpolitiken och rasismen.

Antikapitalistiskt EU-motstånd för jobben, välfärden och klimatet

Nu är det nog! Någon måste våga säga sanningen. Kapitalismen som nyss framställdes som oövervinnerlig och firade triumfer i alla etablerade politiska läger störtar samhället i fördärvet.

När vår jords samlade krafter borde ansträngas för att möta klimathot och världsfattigdom kollapsar det system som byggts på det rika fåtalets vinstjakt. Massarbetslöshet, sociala nedskärningar och rädsla för framtiden drabbar alltfler. I världspolitiken ökar riskerna för stormaktskonflikter och krig om energi och knappa resurser. Här hemma varslas tiotusentals arbetare, vård och omsorg skärs ned, skolan sparas sönder, pensionärer blir fattigare.

Det politiska etablissemang som nyss hyllade eller anpassade sig till den så kallade kvartalskapitalismens dagordning står handfallet. Den borgerliga alliansregeringen pumpar miljarder skattekronor till bankkapitalet och låter arbetarna i produktionen ta smällen. Oppositionen i riksdagen saknar alternativ och lovar hålla fast vid budgetdisciplin och utgiftstak.

Men dagens kapitalistiska kris är ingen liten svacka som snart är förbi. Det handlar om en djup systemkris som bara kan jämföras med depressionen på 1930-talet.

Den kan inte lösas genom ännu mer av det som ledde fram till kraschen; att göda finanskapitalet på samhällets och löntagarnas bekostnad.

Runt om i Europa från Grekland till Island, från Frankrike till Lettland växer motståndet mot försöken att vältra över finanskrisens kostnader på arbetarna och låginkomsttagarna. Men också medvetenheten hos alltfler om att finanssystemet och kapitalismen står i vägen för rimliga mänskliga lösningar. I Sverige har vi hittills bara sett begränsad kamp – sopstrejk, lärardemonstrationer, vårdprotester. Fackföreningsledningarna har än så länge inte organiserat någon som helst kamp för jobben. Passiviteten ökar risken för rasism och rasistiska partier.

Inför årets val till Europaparlamentet samlas därför en opposition underifrån på europeisk nivå för att sprida budskapet att kapitalismen måste bort för att jobben, välfärden och klimatet ska kunna räddas. Som en del av denna europeiska antikapitalistiska budkavle, med det franska Nya Antikapitalistiska Partiet (NPA) som en viktig inspirationskälla, har vi beslutat att föra fram en svensk antikapitalistisk kandidatur i årets EU-val. Vi vill med denna kandidatur sprida det växande europeiska motståndet och understryka behovet av nya kämpande arbetarpartier. Vi vill lyfta fram både behovet och möjligheten av att bryta kapitalismens förödande grepp och sätta, som det en gång hette, folkets väl före storfinansens.

 Digg  Facebook  StumbleUpon  Technorati  Deli.cio.us 

Etiketter: , , , ,

4 Kommentarer till “Intervju med Mattias Bernhardsson – kandidat i EU-valet”

  1. [...] rösta på olika vänsterpartier hos Dagens Konflikt. DS.Vänstermedia: DagensInternationalen1, 2, 3, 4, ArbetarenBorgarmedia: DN1, DN2, DN3, DN4, DN5, DN6, DN7, DN8, DN9, DN10, DN11, DN12, DN13, [...]

    #36
  2. [...] Läs mer: Arbetarinitiativet1, 2, Svensson1, 2, Dagens Internationalen1, 2, 3, Trotten, Röda Malmö, Roya, I media: AB1, 2, 3, 4, 5, SVD1, 2, 3, DN1, 2, 3, 4, 5, Läs [...]

    #38

Sök

Länkade sajter

Bloggat

  • Vi röstar på Frelimo…
    02 september 2010 | 23:31

    Det verkar som att det håller på att lugna sig även i Maputos förorter. Folk pratar om att de kanske kommer kunna gå att ta sig till jobbet imorgon, att arbetsplatser kanske kan hålla öppet. Samtidigt cirkulerar sms med budskap om att manifestationerna kommer att fortsätta imorgon, det finns de som uppmanar att demonstrationerna ska ske [...]

  • Föräldraförsäkringen bör vara individuell
    02 september 2010 | 21:09

    Alla sociala försäkringar etc i Sverige är indiviuella, utom en, Föräldraförsäkringen. Alla tas ut av individen och är lagstadgade. Det gäller sjukersättning, arbetslöshetsersättning, semester, pension. De är individuella system. Jag tycker att föräldraförsäkringen ska vara uppbyggd på samma sätt. Det är bättre för männen:
    Det skulle också bli svårare för chefer på traditionellt manliga arbetsplatser att [...]

  • "Arbetslinjen" haltar, Reinfeldt trängd
    02 september 2010 | 20:43

    Allianspolitiken har ökat klyftor och eländeJag upplevde Reinfeldt som trängd i tv-utfrågningen ikväll. Anledningen är naturligtvis att propagandan om “arbetslinjen”, “jobbpolitiken” osv inte motsvaras av framgångar i verkligheten. Fler är arbe…

  • -Vi bygger vidare.
    02 september 2010 | 19:26

    Abbas i spagat.
    .

    -När de förstår att Israel är här för att stanna och blir starkare för var dag som går kommer de att ge upp.
    Det säger Naftali Bennett som är chef över Yesha Council på Västbanken. Bennett säger att nya byggen nu startat i 80 ”bosättningar” på ockuperat territorium.
    De sa han bara ett par timmar Mer >

  • Ökade klyftor anledning till upploppen
    02 september 2010 | 18:41

    I ett nyhetsbrev från idag ger Joe Hanlon information om upploppen. Han meddelar att antalet döda är mellan fyra och elva. Den officiella siffran över antalet skadade uppgår nu till 288 personer. Under upploppen 2008 dog fem personer och över 100 skadades. Hanlons nyhetsbrev förklarar också några av orsakerna bakom prisförändringarna och vad de har [...]

  • Valrörelsen och jämlikheten
    02 september 2010 | 18:29

    Tidig jämlikhetskämpe Ordet jämlikhet användes  som slagord t ex i den borgerliga franska revolutionen 1789. Men senare har det nog mer förknippats med arbetarrörelsens organisationer, även om de mer…

  • Guebuza v/s Marie Antoinette
    02 september 2010 | 18:09

    Fick följande fundering från en vän som jobbar på norska ambassaden här i Maputo, angående regeringens svar på de pågående upploppen: ”Låt dem äta kakor.” “Representanten från regeringen apellerade till lystnarna att de ska försöka byta ut bröd mot andra produkter, till exempel sötpotatis.” Det första citatet kommer från Marie Antoinette just före franska revolutionen, då hon blev [...]

  • Vem är det som "tvångskvoterar"?
    02 september 2010 | 17:45

    Alliansen konserverar orättvisorAtt ge småbarnsföräldrar av båda könen bättre möjlighet att dela på föräldraledigheten kallar alliansens folkhälsominister Maria Larsson (kd) för en “tvångskvotering” av föräldraförsäkringen. Och nu vil…

  • Uppdatering om upploppen i Maputo
    02 september 2010 | 15:50

    Var just ute en sväng. Fortfarande väldigt lugnt på gatorna även om polissirener hörs med jämna (ganska korta) mellanrum. Åkte taxi och pratade med chauffören om upploppen. Han menade att president Guebuza agerande visar att han inte går i kyrkan – om han hade gjort det hade han vetat bättre hur man pratar med folk. [...]

  • Aktuell Gandhi
    02 september 2010 | 15:44

    Boknytt
    Zac O´Yeah
    Mahatma!
    Ordfront
    Aktuell Gandhi
    Den Indienboende svenske författaren Zac O´Yeah har följt den store Gandhi i spåren och kryddat med egna och andras aktuella kommentarer. Resultatet är en imponerande 500-sidig biografi över fredskämpen. Vars socialistiska gräsrotsdemokrati kan tyckas irrelevant i dagens kapitalistiska Indien och pengastyrda värld. Men hans idéer om en alternativ utveckling i Syd (och Nord) [...]

  • RSSArkiv för Bloggat »